Кінезіотейпування. Ви напевно чули щось про це або бачили людей з різнокольоровими смужками на тілі, але питань виникало більше, ніж відповідей, адже правда?
У цій статті ви зможете дізнатися про суть методу кінезіотейпування, для чого він застосовується, а також відповіді на багато інших питань.
Що таке кінезіотейпування
Кінезіотейпування (від лат. Kinesio – рух і англ. Tape – стрічка) – це революційний метод, розроблений японським доктором Кензо Касі в 1973 році після 6 років клінічних випробувань. Доктор Касі хотів запропонувати своїм пацієнтам «рецепт», який би залишався ефективним між візитами до лікаря і таким рецептом стали кінезіологічні тейпи.
Цікавий факт: методика “кінезіотейпування” була не сильно поширена до Олімпіади 2008 року, в цей рік фірма Кензо Касі Kinesio відправила понад 50 000 безкоштовних рулонів цього матеріалу командам 58 країн-учасниць Олімпіади. Однією з тих, до кого потрапили тейпи Касі була американська волейболістка Керрі Уолш, яка на момент змагань не до кінця відновився після травми, вона скористалася кінезіотейпамі і виграла золото.
Цим прикладом надихнулися тисячі фахівців в області спортивної медицини і почали застосовувати тейпи своїм пацієнтам. Так тейпи і стали популярні в усьому світі.
Так чим же є кінезіотейпи?
Кінезіотейпи – це бавовняні стрічки з нанесеним на одну сторону гіпоалергенним акриловим клеєм, який активується нагріванням (розтиранням). Стрічка розтягується вздовж і не розтягується поперек, що має значення для техніки застосування. За товщиною та еластичністю тейп максимально наближений до шкіри людини. Це дозволяє йому розтягуватися і не травмувати шкіру.
Важливо! Кінезіотейпи не містять лікарських речовин.
Як саме тейпи впливають на тіло
- Покращують кровообіг і рух лімфи (допомагають боротися з набряками та гематомами) шляхом впливу на мікроциркуляторне русло.
- Купірують (знімають, зменшують) біль, за рахунок зняття напруги з травмованого місця, прийняття на себе частини біомеханічної навантаження, відволікаючого ефекту.
- Покращують функції м’язів (розслаблюють або тонізують їх) в залежності від техніки накладення.
- Підтримують суглоби (можуть бути як і еластичним гіпсом при травмах легкого і середнього ступеня тяжкості, так і полегшувати руху в суглобах).
Коли застосовується метод кінезіотейпування в нашій клініці?
- фіксація суглоба при травмах опорно-рухового апарату
- м’язові болі, гіпертонус м’язів, м’язова слабкість
- розробка суглобів кінцівок після операцій або травм
- поліпшення результатів спортивних тренувань
- зняття спазму після фізичних навантажень або тренувань
- для більш швидкого зняття набряку (лімфодренажна методика)
- для більш швидкого розсмоктування підшкірних гематом
- для корекції постави (сутулість, сколіоз).
Переваги кінезіотейпування
- Підходить в будь-який період захворювання або травми
- Швидкий ефект протягом 15 хвилин
- Забезпечує максимальний обсяг руху
- Працює між візитами до лікаря
- Можна носити 3-5 днів з добре переноситься шкірою
Підготовка до тейпування
Якщо на області шкіри для тейпування є виражений волосяний покрив, то його необхідно або поголити (важливо, щоб не залишилося саден після гоління) або підстригти тримерами до довжини в 1-2 мм максимум, так як наявність довгого волосся зменшує адгезію клею і створює багато неприємних відчуттів. Шкіра повинна бути чистою.
Протипоказання для тейпування
- Відкриті рани і трофічні виразки
- Екзема
- Алергія на акрил
- Ксеродерма (пергаментна шкіра)
- Перший триместр вагітності
- Декомпенсований цукровий діабет, ниркова або серцева патологія
- Не використовується над областю злоякісного процесу
- Індивідуальна непереносимість
- Судинний тромбоз
Найбільш часті питання пов’язані з використанням тейпів
Чи можна купатися з кінезіотейпамі?
Купатися з кінезіотейпамі можна, тому що на тейп нанесено спеціальний медичний клей, який активується при контакті зі шкірою і після розігрівання, і не втрачає адгезивних властивостей при контакті з водою, що дозволяє зберегти кінезіотейпи тривалий час.
Як швидко відчувається ефект після кінезіотейпування?
При накладенні кінезіотейпов ефект відчувається протягом 15 хвилин і зберігається протягом усього часу носіння кінезіотейпа.
Як довго можна / потрібно носити кінезіотейпи?
Кінезіотейпи носяться 3-5 днів. Найчастіше між сеансами тейпірованіе необхідний 1 день перерви, виняток становить тейпірованіе для «шинирования» суглоба, тоді перерви відсутні.
Чи може бути алергія на кінезіотейпи?
У невеликого числа людей може бути реакція на акрил, який входить до складу клею. Так само можлива підвищена чутливість шкіри – в такому випадку носіння тейпа може принести дискомфорт. При несвоєчасному зняття тейпа – можливо роздратування шкірних покривів.
Як багато ділянок тіла можна тейпіровать за раз?
До 3-5 ділянок.
Що буде із засмагою шкіри після кінезіотейпірованія?
На момент носіння тейпа шкіра під ним не буде зіграти. Після зняття тейпа клей повністю змивається з шкіри через 3-5 днів, тому якщо в ці дні ви плануєте зіграти або похід в солярій – на шкірі можуть залишитися хвилеподібні смуги з меншим засмагою (це лінії нанесення клею на тейп).
Потрібно / чи можна поєднувати кінезіотейпування з іншими методами лікування?
Кінезіотейпування є важливим доповненням до комплексу методів лікування (медикаментозного та фізіотерапевтичного).
Як знімати кінезіотейпи?
Під час зняття тейп повинен бути сухим від води, так само не потрібно просякувати його спиртом – через це клей залишиться на шкірі і його буде складно відмити. Для полегшення зняття тейпа можна використовувати масло для тіла (наприклад, дитяче). Зачекайте кілька хвилин, щоб воно добре вбралося в стрічку. Перед тим, як зняти тейпи, злегка прогрійте їх за допомогою фену, або просто потерши руками. Почніть з верхньої частини стрічки, акуратно відокремивши її від шкіри, потім повільно і акуратно відокремлюйте тейпи злегка під кутом від шкіри, у напрямку росту волосся. При знятті трохи тисніть саме на саму шкіру, яка знаходиться під ще не знятим тейпом – так процес зняття пройде легше. Щоб не травмувати шкіру, не допускайте сильного натягу і різких рухів. Навіть при виконанні всіх умов іноді шкіра в області під знятим тейпом може почервоніти. Не хвилюйтеся – це нормальна реакція на фізичний вплив. При знятті – шкірні покриви стимулюються, як під впливом масажу, і приплив крові може викликати невелике почервоніння. Для запобігання подальшого подразнення можна обробити цю ділянку живильним кремом або бальзамом.
З якими методами фізіотерапії можна поєднувати кінезіотейпування?
Кріотерапія, гідротерапія, мануальна терапія, електростимуляція, магнітотерапія, плазмотерапія (PRP).
З якими методами фізіотерапії НЕ можна поєднувати кінезіотейпування?
Ультразвук (фонофорез), електрофорез, масаж (якщо область масажу і місця накладення тейпа перетинаються), дорсонваль, парафінові і грязьові аплікації.
Логачов Володимир Ігорович, лікар ортопед-травматолог Міжнародної Інноваційної Клініки