Що таке остеоартроз?
Остеоартроз (остеоартрит) – це хронічне незапальне захворювання суглобів (суглобових хрящів). Остеоартроз може вражати будь-який суглоб тіла. Як правило, суглоби рук, колін (гонартроз), стегон (коксартроз) і хребта уражаються найсильніше. Цей дегенеративний стан виникає коли зношується хрящ, який знижує рівень тертя в суглобах і захищає їх від стирання. Це змушує кістки стикатися один з одним під час руху суглоба.
Чарівної таблетки, яка вилікує Ваші суглоби не існує, але за допомогою ліків і зміни способу життя можна поліпшити функцію суглобів і полегшити біль, а також сповільнити прогресування хвороби.
Симптоми остеоартрозу
Одним з ключових чинників, що впливають на ефективність лікування, є рання діагностика захворювання. Ось кілька симптомів, на які Вам слід звернути увагу:
Біль: незрозумілий біль у суглобах, який не викликаний будь-якої травмою, може бути ознакою остеоартрозу. Цей біль зазвичай посилюється при русі.
Погана рухливість суглоба: рухи після тривалого періоду спокою або після пробудження вранці можуть бути скутими. Ви не можете повністю згинати й розгинати суглоб. Це зазвичай проходить протягом 30 хвилин.
Кісткові шпори: кісткові шпори – це додаткові відростки кісток, які нагадують тверді грудочки. Вони зазвичай формуються навколо уражених суглобів.
Іноді симптоми остеоартрозу можуть бути схожі на інфекцію суглобів, подагру або ревматоїдний артрит. Остеоартроз може бути діагностований тільки ортопедом. Зазвичай проводяться такі тести як магнітно-резонансна томографія (МРТ) або рентген. Ці тести підтверджують втрату хряща і наявности кісткових шпор, оточуючих пошкоджені суглоби. Іноді проводяться лабораторні аналізи, такі як аналіз крові і аналіз суглобової рідини, щоб проаналізувати стан суглобів.
Що викликає остеоартртроз?
Вкрай важливо звертати увагу на фактори які сприяють розвитку захворювання:
Вік: ця хвороба зазвичай вражає людей похилого віку. Майже половина людей старше 50 років відчувають біль в суглобах. Однією з найбільш поширених причин болю є остеоартроз.
Стать: жінки більш схильні до ризику розвитку остеоартрозу, ніж чоловіки.
Ожиріння: надлишкова маса тіла впливає не тільки на ваш зовнішній вигляд, але також надає додаткове навантаження на суглоби, особливо стегна і коліна. Крім того, білки, що виробляються жировими тканинами, також можуть викликати хронічне запалення суглобів, що призводить до остеоартрозу.
Травми суглобів і деформація кісток: травми, що виникають під час занять спортом або в результаті нещасного випадку можуть збільшити ваші шанси на розвиток остеоартрозу. Травма, яка сталася кілька років тому, може сприяти розвитку остеоартрозу в наступні роки. Люди, що народилися з дефектом хряща або кістки, також схильні до вищого ризику.
Професія: робота або завдання, які створюють стрес для конкретного суглоба, можуть збільшити ризик пошкодження хряща в цьому суглобі. Регулярно повторювані навантаження в кінцевому підсумку можуть привести до остеоартрозу.
Генетика: якщо у одного або обох батьків остеоартроз дитина також схильна до розвитку остеоартрозу.
Остеоартроз не можна вилікувати, однак ви можете керувати симптомами і знижувати фактори ризику.
Фізичні вправи: Регулярні фізичні вправи, такі як лікувальна гімнастика для суглобів, пілатес, йога, можуть допомогти уповільнити остеоартроз
Здорова вага: Надмірна вага є одним з основних факторів ризику остеоартрозу, оскільки вона створює додаткове навантаження на суглоби, що може прискорити руйнування суглобного хряща. Люди з надмірною вагою і ожирінням схильні до високого ризику розвитку остеоартрозу.
Відпочинок: Фізичні вправи можуть допомогти людям розвинути здорові суглоби і м’язи, але надмірне використання суглобів може збільшити ризик розвитку остеоартрозу. Ключ баланс. Якщо ваші суглоби опухлі або хворобливі, дайте їм відпочити. Намагайтеся не використовувати опухлі суглоби протягом як мінімум 12-24 годин.
Контроль рівня цукру в крові: Діабет може бути вирішальним фактором ризику розвитку остеоартрозу. Високий рівень глюкози може прискорити утворення молекул, які роблять хрящ жорстким, а діабет також може викликати запалення, яке може прискорити втрату хряща. Контроль діабету і регулювання рівня глюкози можуть допомогти запобігти хворобі.
Хоча немає ніякого лікування від остеоартрозу, є багато способів запобігти йому і керувати його симптомами. Підтримання здорового способу життя за допомогою фізичних вправ з низьким рівнем впливу, адекватний відпочинок і достатня кількість сну, а також підтримка здорової дієти і ваги – це прості засоби зменшення симптомів остеоартрозу та керування ними, щоб ви могли жити здоровим і повноцінним життям.
Комарницький Василь Миколайович, ортопед-травматолог Міжнародної Інноваційної Клініки