З проблемою утворення каменів в нирках і сечоводі стикається, за статистикою МОЗ України, кожен сьомий житель України. Сечокам’яна хвороба – це одне з найпоширеніших захворювань в урології. Найчастіше, люди навіть не знають про своє захворювання, адже камені утворюються не за день і навіть не за місяць. На початковому етапі хвороба проходить непомітно. Симптоми починають виявлятися коли камінь починає виходити через сечовидільну систему або набуває великі розміри.
Що ж робити якщо у Вас виявився камінь в нирці, сечоводі?
Звичайно ж звернутися до уролога! Самостійно поставлений діагноз і самолікування зробить негативний вплив на стан здоров’я нирок і може призвести до незворотних наслідків. Найбільшої шкоди наноситься саме ускладненнями. Найбільш розповсюдженний ускладнення сечокам’яної хвороби це:
- Ниркові кольки – це одне з найпоширеніших ускладнень. Симптоми: дуже сильні болі в області попереку, а також з боків живота, іноді віддають в пахову область і в область внутрішньої сторони стегон.
- Хронічний цистит – це запальний процес, що відбувається в сечовидільної системи. Найбільш часта причина – пошкодження слизової оболонки нирковим каменем. Симптоми: хворобливі сечовипускання, гострий біль внизу живота, поява в сечі крові або гною.
- Хронічний пієлонефрит – це запалення нирок, яке виникає в місці утворення каменю. Симптоми: болі внизу живота і в попереку.
- Гострий пієлонефрит – це стадія захворювання, яка супроводжується такими симптомами, як підвищена температура, пітливість, озноб, часте сечовипускання і так далі.
І це ще не повний список ускладнень при сечокам’яній хворобі. Ускладнення можуть завдати організму серйозної шкоди.
Камені в нирках. Чому застосовується різне лікування? Детальніше…
Якщо поставлений діагноз сечокам’яна хвороба, а медикаментозна терапія вже неефективна, найбільш доцільно видалити каміння сечоводу, сечового міхура і нирок шляхом неінвазивної операції Дистанційної літотрипсії.
У нашій клініці на даний момент проведено вже більше двохсот процедур дистанційної ударно-хвильової літотрипсії. Це означає, що більше двохсот чоловік позбулися постійних больових відчуттів і дискомфорту.
Метод дистанційної літотрипсії дозволяє практично безболісно дробити камені діаметром до 20 мм в нирках і сечоводі, руйнуючи його до найменших конкрементів з подальшим виведенням природним шляхом. Дроблення каменів в нирках в Міжнародній Інноваційної Клініці проходить на сучасному обладнанні фірми DORNIER, яке оснащено найновішими технологіями формування зображення і чудовою свободою доступу до пацієнта з будь-якого боку, що забезпечує необхідний рівень комфорту пацієнта і лікаря під час процедури. Цей апарат підходить пацієнтам різного віку, маси тіла і з різними фізичними обмеженнями.
Однак потрібно пам’ятати, що лікування сечокам’яної хвороби полягає не тільки в дробленні і виведення конкрементів з організму. Проте головною складовою процесу лікування є профілактика подальших утворень каменів, а це: зміна способу життя, помірне фізичне навантаження, зниження надмірної ваги, а також особлива дієта.
Людям схильним до сечокам’яної хвороби не зайвим буде знати, які саме продукти харчування можуть стати причиною появи каменів у нирках, щоб, по можливості, уникати їх споживання або хоча б максимально скоротити їх кількість в своєму раціоні.
Топ 5 продуктів, які сприяють утворенню камнів у нирках
-
Кофеїн
Надмірне споживання кофеїну призводить до збільшення рівню кальцію в сечі. Виведення кальцію з організму відбувається через нирки, що провокує скупчення кальцинатів в мікроскопічні частинки і призводить до їх подальшого об’єднання в нерозчинні камені.
Необхідно пам’ятати, що кофеїн міститься не тільки в каві, а також в чаї та багатьох газованих напоях. Розчинна кава дуже шкідлива для нирок, її варто повністю виключити з раціону.
-
Штучні підсолоджувачі
Слід ставитися з обережністю до газованих напоїв, соків і десертів з супермаркетів, а також до всіх продуктів з позначкою «низькокалорійний» і «дієтичний». Насправді ці продукти містить велику кількість цукру і мають безліч побічних ефектів, в тому числі сприяють утворенню каменів у нирках.
-
Солона їжа
Сіль вважається ключовим фактором утворення каменів в нирках. Затримуючи рідину в організмі вона провокує розвиток сечокам’яної хвороби. Обмеження в споживанні стосується не тільки солі як окремого продукту, а також продуктів з високим вмістом цієї речовини. Таких як: сир, соєві продукти, напівфабрикати, соуси, консервовані продукти.
-
Червоне м’ясо
Жири і білки тваринного походження багаті пуринами і сечовою кислотою. Також ці речовини містяться в більшості бобових культур і рибних консервах. При зловживанні продуктами, що містять пурин, збільшується ймовірність виникнення порушень роботи нирок. Людям схильним до сечокам’яної хвороби необхідно скоротити споживання цих продуктів до 1-2 рази в тиждень.
-
Щавлева кислота і оксалати
Джерелами оксалатів є какао-боби, петрушка, ревінь, селера, шпинат, щавель, арахіс.
При надмірному споживанні цих продуктів порушується нормальне виведення солей з організму і, як наслідок – камені в нирках і сечовому міхурі.
Кислий Олександр Сергійович, лікар уролог Міжнародної Інноваційної Клініки