Біль і напруга в молочних залозах за декілька днів до початку менструацій – це стан хоча б раз в житті відчувала кожна жінка. У більшості випадків біль в грудях сигналізує про непухлинний (доброякісний) стан грудей і рідко вказує на рак молочної залози. Проте, незрозуміла біль в грудях, яка не проходить після одного або двох менструальних циклів або зберігається після менопаузи – привід звернутися до лікаря.
Циклічна масталгія
Частина жінок відчуває біль в молочній залозі, яка чітко пов’язана з менструальним циклом і повторюється з місяця в місяць протягом тривалого часу. Цей стан має назву циклічна масталгія і є симптомом передменструального синдрому (ПМС). Крім того, циклічна масталгія може бути першою ознакою доброякісних змін в тканинах молочної залози – фіброзно-кістозної мастопатії. Найчастіше дане захворювання діагностується у жінок 30-50 річного віку.
Причини виникнення болю в жіночих грудях
Іноді неможливо визначити точну причину болю в грудях. Сприяти болю можуть фактори які включають один або декілька з наступних пунктів:
Дисбаланс гормонів безпосередньо пов’язаний з роботою яєчників, які виробляють жіночі гормони – прогестерон, естроген і андроген. Прогестерон (гормон жовтого тіла яєчників) в даному випадку відіграє важливу роль для правильної роботи молочних залоз. Його дефіцит призводить до надмірного росту залозистої і сполучної тканин молочної залози, що може привести до утворення в них застоїв і, як наслідок, мастопатії і іншим, більш серйозним захворюванням жіночих грудей.
Болі в молочній залозі також можуть бути викликані збоєм в роботі і інших органів пов’язаних з гормонами: щитовидна залоза, гіпофіз, підшлункова залоза, надниркові залози.
Окрему увагу необхідно приділити болям у грудях, що виникають тільки з лівого боку. Найчастіше під цим болем маскуються захворювання серцево – судинної системи.
Дисплазія шийки матки. Що це? ЦЕ РАК? Детальніше….
Біль в грудях часто виникає в результаті змін, які відбуваються в молочних протоках або молочних залозах. Це може привести до розвитку кіст молочної залози. Травма грудей, попередня операція на грудях або інші чинники, локалізовані на грудях, можуть привести до болю в грудях. Біль в грудях також може починатися за межами грудей – наприклад, в стінці грудної клітини, м’язах, суглобах або серце – і поширюватися на груди.
Деякі гормональні препарати, включаючи деякі методи лікування безпліддя і оральні протизаплідні пігулки, можуть бути пов’язані з болем у грудях. Крім того, хворобливість молочних залоз є можливим побічним ефектом терапії гормонами естрогену і прогестерону, які використовуються після менопаузи. Біль у грудях може бути пов’язана з прийомом деяких антидепресантів.
Розмір грудей. У Жінок з великими грудьми можуть спостерігатися періодичні болі, пов’язані з розміром їх грудей. Також можуть спостерігатися біль в шиї, плечах і спині.
Операція на грудях. Біль в грудях, пов’язана з операцією на грудях і утворенням рубців, може іноді зберігатися і після загоєння шрамів.
Всі ці фактори необхідно враховувати при зверненні до фахівця, детальне обстеження при постановці діагнозу дуже важлива частина в подальшому лікуванні.
Важливо не відкладати похід до лікаря, тому що в деяких випадках болі в молочній залозі можуть бути викликані злоякісним захворюванням. Щоб не погіршити ситуацію важливо не пропустити це.
Коли варто звернутися до лікаря
Запишіться на прийом до лікаря, якщо біль в грудях:
- Триває щодня більше 2-х тижнів
- Відбувається в одній конкретній області ваших грудей
- Здається, з часом стає все гірше
- Заважає повсякденному життю
Хоча ризик раку молочної залози низький у жінок, у яких основним симптомом є біль у грудях, якщо ваш лікар рекомендує обстеження, важливо виконати його.
Зазвичай при скаргах жінок на болі в грудях лікар призначає такі види обстеження:
- Обов’язковий клінічний огляд у мамолога;
- УЗД молочної залози (для жінок молодше 40 років) і мамографічне рентгенологічне дослідження (для жінок старше 40 років);
- Біопсія, в разі виявлення фіброзно-кістозних змін.
Клімаксу бути чи не бути? Читати далі…
Чому до 40 років призначають УЗД молочних залоз, а після 40 – мамографію? У чому різниця між цими двома дослідженнями?
Справа, як ні банально, у вікових змінах. Юна молочна залоза – це у буквальному розумінні залоза. Орган складається в основному із залізистої тканини, яка з віком (ну і залежно від способу життя, звичайно) починає заміщатися жировою і сполучною.
Ультразвукові хвилі дуже добре проходять через м’язову і залозисту тканину, але погано через жирову. Метод УЗИ дозволяє ідентифікувати структуру м’язової і залозистої тканини, виявити такі патологічні зміни молочних залоз, як фіброзно-кістозна мастопатія, мастит, кісти, фіброаденоми. Ось чому УЗД – основний метод обстеження для пацієнток молодше 40 років.
Коли, починаючи з 40 років, м’язова тканина замінюється на жирову, переважно проводити рентгенівську мамографію – вона буде більше інформативна. Мамографія може бути призначена і до 40 років – щоб уточнити діагноз після проведеного УЗД, якщо знайдені підозрілі вогнища, якщо є ущільнення і вузли, виділення … А також при підготовці до ЕКЗ.
А ось після настання менопаузи мамографія перетвориться в основний або навіть єдиний метод ранньої діагностики раку.
Важливо, що мамографія і УЗД дозволяють отримати повну картину про наявність злоякісних і доброякісних пухлин, кіст, кальцинатів. Їх винахід і комплексне застосування стало справжнім проривом в боротьбі з небезпечними недугами, більш ніж на третину скоротивши кількість смертельних випадків.
Щоб уникнути непотрібної променевого навантаження, необхідно проводити дослідження суворо за показаннями і тільки за направленням лікаря.
Своєчасне звернення до фахівця і кваліфіковане лікування – це заходи профілактики розвитку раку молочної залози.
Керносенко Людмила Іванівна, лікар-гінеколог Міжнародної Інноваційної Клініки