Запори у дітей є досить поширеною проблемою. На щастя, в більшості випадків, запори у дітей носять тимчасовий характер.
Заохочення вашої дитини до простих змін в раціоні харчування, таким як вживання в їжу фруктів і овочів, багатих на клітковину, і вживання більшої кількості води, може значно полегшити запори.
Симптоми запору у дітей
Ознаки та симптоми запору у дітей можуть включати в себе:
- менше трьох випорожнень на тиждень
- тверді і сухі випорожнення, які важко проходять
- біль під час випорожнення
- біль в животі
- кров на поверхні твердого випорожнення
Якщо ваша дитина боїться, що випорожнення може пошкодити, вона може спробувати уникнути цього. Ви можете помітити, як ваша дитина схрещує ноги, стискає сідниці, скручує своє тіло або напружує м’язи обличчя, намагаючись утримати випорожнення.
Коли слід звернутися до лікаря
Дитину слід відвести до лікаря, якщо запор триває більше двох тижнів або супроводжується:
- високою температурою
- відсутністю апетиту
- кров’ю в калі
- набряком черевної порожнини
- втратою ваги
- болями при дефекації
- випаданням прямої кишки
Причини запорів у дітей
Запор найчастіше виникає, коли відходи або випорожнення рухаються через травний тракт дуже повільно, в результаті чого стілець стає твердим і сухим.
Багато факторів можуть сприяти виникненню запорів у дітей, в тому числі:
Ваша дитина може ігнорувати бажання випорожнення, тому що він або вона боїться туалету або не хоче робити перерву в грі. Деякі діти відмовляються жити далеко від дому, тому що їм незручно користуватися громадськими туалетами.
Болі при дефекації, викликані великими твердими випорожненнями. Якщо дитині боляче ходити в туалет, вона може спробувати уникнути повторення неприємних переживань.
Питання навчання туалету. Якщо навчання туалету стає битвою волі, Ваша дитина може збунтуватися і ігнорувати природні позиви до дефекації. Це може швидко стати мимовільною звичкою, яку важко змінити.
Недолік багатих на клітковину фруктів і овочів або рідини в раціоні вашої дитини може викликати запор. Один з найбільш поширених випадків запору у дітей – це перехід з повністю рідкої дієти на іншу, що включає тверду їжу.
Будь-які зміни в звичному способі життя вашої дитини, такі як спекотна погода, подорожі або стрес, можуть вплинути на функцію кишечника. Діти також частіше відчувають запори, коли вони вперше йдуть до школи поза домом.
Алергія на коров’яче молоко або вживання занадто великої кількості молочних продуктів (сиру і коров’ячого молока) іноді призводить до запорів.
У рідкісних випадках запор у дітей вказує на анатомічну аномалію, проблеми з обміном речовин або травною системою або інший стан.
Ускладнення при запорах у дітей
Хоча запори у дітей можуть бути досить незручним явищем, зазвичай вони не є ознакою серйозних захворювань і носять тимчасовий характер.
Однак, якщо запор стає хронічним, ускладнення можуть включати:
- хворобливі тріщини шкіри навколо заднього проходу (анальні тріщини)
- випадання прямої кишки (коли пряма кишка виходить із заднього проходу)
- утримання стільця (запобігання рухів кишечника через біль, яка призводить до того, що уражений стілець накопичується в товстій і прямій кишці)
Що зробити, щоб попередити запори у дітей:
Запропонуйте своїй дитині продукти з високим вмістом клітковини, такі як фрукти, овочі, боби і цільнозернові крупи. Дієта, багата клітковиною, може допомогти вашій дитині сформувати м’який, об’ємний стілець. Якщо ваша дитина не звикла до дієти з високим вмістом клітковини, почніть з додавання всього декількох грамів клітковини в день, щоб запобігти утворенню газів і здуття живота.
Рекомендоване споживання клітковини – 14 грам на кожні 1000 калорій в раціоні вашої дитини.
Для дітей молодшого віку це означає споживання близько 20 грамів клітковини в день. Для дівчаток-підлітків і молодих жінок це 29 грамів в день. А для хлопчиків і юнаків – це 38 грамів в день.
Збільшіть кількість споживаної рідини. Слідкуйте, щоб ваша дитина пила не менше 1 літру чистої води в день.
Заохочуйте дитину до фізичної активності. Регулярна фізична активність допомагає стимулювати нормальне функціонування кишечника.
Регулярно виділяйте час після їжі, щоб ваша дитина користувався туалетом. При необхідності надайте підставку для ніг, щоб вашій дитині було зручно сидіти на унітазі.
Нагадуйте своїй дитині, щоб вона прислухалася до заклику природи. Деякі діти настільки захоплюються грою, що ігнорують бажання випорожнення. Якщо такі затримки відбуваються часто, вони можуть сприяти запорам.
Заохочуйте зусилля вашої дитини, а не результати, і не карайте якщо вона забруднила свою нижню білизну.
Якщо ваша дитина приймає ліки, які викликають запори, обговоріть з лікарем інші варіанти лікування або зміну медикаментів.