Кіста Бейкера (також відома як «підколінна кіста») виникає внаслідок накопичення синовіальної рідини в підколінній сумці в задньомедіальній частині коліна.
Підколінна сумка знаходиться між литковим і напівперетинчастим м’язами і в нормі забезпечує зниження тертя між ними.
Коли рідина в колінному суглобі утворюється в надмірній кількості, це призводить до підвищення тиску в ньому. Тому що підколінна сумка пов’язана з порожниною колінного суглоба, вона є своєрідним місцем для скидання тиску і рідини з порожнини суглоба в порожнину підколінної сумки. Збільшена сумка називається кістою Бейкера.
Виникнення кісти Бейкера може призвести до болю, почуття скутості чи неможливості повністю зігнути колінний суглоб.
Якщо розміри кісти Бейкера занадто великі – вона може здавлювати судинно-нервовий пучок у підколінній ямці і цим викликати порушення кровопостачання та іннервації гомілки та стопи.
Види кіст
Кісти можуть бути гострими або хронічними і найчастіше виникають на тлі додаткової внутрішньосуглобової патології. Так, гострі кісти можуть виникати невдовзі після травми коліна та ураження внутрішньосуглобових структур (меніски, зв’язки), а хронічні можуть виникати внаслідок артрозу колінного суглоба (коли організм намагається сильніше змастити стертий хрящ і збільшує вироблення внутрішньосуглобової рідини).
Діагностика кісти Бейкера відбувається шляхом візуального огляду підколінної області, пальпації, а також додаткових методів візуалізації, таких як МРТ (приклад на фото) та УЗД.
Що робити, якщо у вас виявили кісту Бейкера?
На початкових стадіях кісту Бейкера можна лікувати консервативно: це препарати, процедури, комплекси спеціальних вправ, спрямовані на модифікацію проявів артрозу або уражень внутрішньосуглобових структур.
Якщо є пошкодження внутрішньосуглобових структур (меніски, зв’язки) – виконується артроскопія колінного суглоба з усуненням першопричини та дренажем кісти Бейкера.
За наявності кісти Бейкера без супутніх внутрішньосуглобових уражень, але з наявністю симптоматики у вигляді вираженого болю в підколінній ділянці або з ознаками здавлення судинно-нервового пучка, виконується її пункція під УЗД контролем з можливим подальшим введенням у порожнину кісти бетаметазону.
Виконати цю процедуру можна у нас у клініці після консультації ортопеда-травматолога.
Пункція кісти Бейкера під УЗД контролем
У нижній частині фото: ліворуч – вид тканин без наявності надмірної рідини у підколінній сумці, праворуч – кіста Бейкера. У верхній частині фотографії видно зменшення порожнини кісти Бейкера після пункції.
Пункція кісти Бейкера під УЗД контролем є безпечною та швидкою процедурою. УЗД контроль дає можливість в онлайн режимі бачити положення голки та процес пункції, а також забезпечує впевненість у введенні бетаметазону безпосередньо в порожнину кісти.
Після виконання пункції виконується еластичне бинтування гомілки та колінного суглоба на 1 тиждень. Після процедури пацієнт може одразу вставати на обидві ноги та ходити без додаткової опори.
Логачов Володимир Ігорович, лікар ортопед-травматолог Міжнародної Інноваційної Клініки