Бартолінові залози розташовані з обох боків вагінального отвору. Вони виділяють рідину, яка допомагає змащувати піхву. Іноді протоки цих залоз закупорюються, і рідина накопичується, утворюючи кісту. Якщо рідина всередині кісти загноїться, у вас може утворитися абсцес.
Кіста або абсцес бартолінової залози зазвичай виникає лише з одного боку вагінального отвору,а групою ризику є жінки репродуктивного віку від 18 до 35 років.
Невелика за розміром кіста бартолінової залози не потребує лікування. Таке утворення непомітне, не викликає дискомфорту і може бути виявлене гінекологом лише під час профілактичного огляду. Такі кісти підлягають спостереженню.
Якщо кіста значно збільшиться у розмірах – ви зможете самостійно помітити її ознаки:
- болюче округле утворення біля вагінального отвору
- дискомфорт під час ходьби або сидіння
- біль під час статевого акту
- підвищення температури до 38°С
При появі таких симптомів слід обовʼязково звернутися до гінеколога. В деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання.
Чому відбувається запалення бартолінової залози?
У переважній кількості випадків – запалення виникає на тлі інфекцій, що передаються статевим шляхом (гонореї, хламідіозу або трихомоніазу), або ж присутніх в організмі інфекцій. Причинами запалення бартолінової залози можуть бути і зловживання щоденнимим прокладками, синтетична нижня білизна. Глибока епіляція бікіні воском або шугаринг, за умов вже наявності інфекції та недотримання правил антисептики при проведенні цих процедур – теж можуть викликати бартолініт.
Лікування кісти Бартолінової залози
Лікування кісти Бартолінової залози залежить від розміру та симптомів кісти. У більшості випадків кіста не потребує лікування, оскільки вона може зникнути самостійно.
Якщо кіста не спричиняє симптомів, лікар може рекомендувати пасивне спостереження, що означає регулярне фізичне обстеження для відстеження розміру кісти та симптомів.
Якщо кіста спричиняє дискомфорт або біль, лікар може рекомендувати такі методи лікування:
- Встановлення word-катетера. Лікар виконує невеликий розріз і видаляє вміст кісти. Після цього встановлюється спеціальний катетер на 4-6 тижнів. За цей час формується нова протока бартолінової залози.
- Марсупіалізація кісти – розтин бартолінової залози з очищенням її вмісту. Краї залози після процедури підшивають до слизової оболонки, залишаючи порожнину відкритою. Це дозволяє налагодити відтік секрету.
- Лікувальна пункція кісти — введення тонкої голки в кісту, щоб випустити накопичену рідину та зменшити розмір кісти. У разі скупчення гнойних виділень проводиться розтин гнійного вогнища, після процедури встановлюється дренаж.
- Екстирпація (хірургічне видалення) бартолінової залози проводиться при частих рецидивах.
Профілактика кісти Бартолінової залози
Кіста або абсцес бартолінової залози можуть рецидивувати і знову вимагати лікування. Немає способу запобігти появі бартолініту. Проте гарні гігієнічні звички можуть допомогти запобігти інфікуванню кісти та утворенню абсцесу.
Якщо у вас є проблеми з бартоліновою залозою, рекомендується звернутися до лікаря, який надасть вам діагностику та рекомендації щодо лікування, яке найкраще підходить саме для вашого стану.
Петрич Юлія Анатоліївна, акушер-гінеколог Міжнародної Інноваційної Клініки