Як лікарі вибирають методику лікування каменів в нирках?
Камені в нирках утворюються з мінералів і кислих солей. Близько 85% каменів в нирках на основі кальцію, як правило, оксалат кальцію. Менш поширені камені сечової кислоти: урати і фосфати.
Лікарі використовують аналізи крові і сечі, щоб з’ясувати, які камені у вас присутні.
Оксалати називають ще камінням королів (а їх наявність в нирках – оксалатним нефролітіазом). Камені виникають на тлі порушення білкового обміну у тих хто вважає за краще: м’ясо та м’ясні бульйони, ковбасу та м’ясні паштети, рибу, копченості. Кава, чай, шоколад, солодощі, алкоголь, прянощі, сливи, пасльонові, картопля, бобові та кукурудза теж відносяться до окислюючими продуктам. До небезпечних продуктів, що сприяють утворенню щавлевої кислоти (з якої і формуються оксалати) відносяться: салат, шпинат і виноград.
Урати теж – “діти” кислого середовища. Урати менш агресивні, і врятуватися від них просто – достатньо пити більше води (чистої, без газу), а також виключити м’ясні / рибні бульйони, копченості та субпродукти.
Фосфати. Вони утворюються в лужному середовищі (хвороба нирок – фосфатурия). Часто вони бувають у людей, які налягають на молочні продукти, крупи, сир і білий хліб. Щоб припинити каменеутворення, слід виключити ці продукти, а кількість м’ясних і рибних збільшити (під суворим наглядом лікаря).
Топ 5 продуктів, які провокують виникнення камнів в нирках. Читита далі…..
Лікування каменів в нирках
Пацієнти які страждають на сечокам’яну хворобу найчастіше описують біль в нирках як біль у боці, яка починається під грудною кліткою і спускається до яєчок у чоловіків або статевих губ у жінок. Камені в нирках часто можуть бути досить болючими. Для цього є кілька причин. По-перше, сечовід маленький і негнучкий, тому він не може розтягуватися, щоб вмістити камінь. По-друге, коли камінь потрапляє в сечовід, сечовід реагує, затискаючи камінь, намагаючись видавити його. Ці судоми можуть привести до значної болю. По-третє, якщо камінь блокує сечовід, сеча потрапляє в нирку, викликаючи тиск в нирці.
Вживання додаткової кількості рідини і ліків для розчинення каменів в нирках – цього може бути достатньо для лікування деяких невеликих каменів сечової кислоти.
Камені ж на основі кальцію відрізняються, тим що вони не розчиняються. Ви повинні змусити їх пройти через сечостатеву систему або видалити їх. Рясне пиття води без газу може допомогти вимити сечостатеву систему, полегшуючи проходження невеликого каменю. Препарат для розслаблення м’язів сечоводу (трубка, яка з’єднує вашу нирку з сечовим міхуром) також може допомогти каменю пройти швидше і з меншим болем.
Камені, які занадто великі, щоб самостійно пройти через сечовивідні шляхи, або камені, які викликають інші проблеми, такі як кровотеча, пошкодження нирок або інфекції сечовивідних шляхів, зазвичай вимагають більш інвазивного лікування.
Одна з процедур, яка може зруйнувати нирковий камінь, називається літотрипсією екстракорпоральної ударної хвилі або Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія. Вона використовує звукові хвилі для створення сильних вібрацій, які розбивають камені на дрібні шматочки. Ці шматочки потім виходять з організму з сечею.
Іншим варіантом видалення каменя в сечоводі або нирці є процедура, при якій тонка освітлена трубка, звана Уретероскопом, яка забезпечена камерою, проходить через сечовивідний канал і сечовий міхур в сечовід. Як тільки камінь знайдений, спеціальні інструменти можуть вирвати камінь або розбити його на шматки, які потрапляють в сечу.
Якщо камінь дуже великий, може знадобитися мінімально інвазивна операція. Процедура, звана чрескожной нефролітотомію, включає хірургічне видалення каменів у нирках за допомогою невеликих телескопів і інструментів, вставлених через невеликий розріз в спині.
Поговоріть зі своїм лікарем про методи лікування сечокам’яної хвороби, які ви можете використовувати, щоб позбутися від уже існуючих каменів і допомогти запобігти утворенню каменів в майбутньому. У багатьох випадках зміни в раціоні харчування, збільшення кількості рідини і, іноді, застосування ліків можуть допомогти зменшити ризик ниркових каменів.
Також слід здавати регулярно (хоча б раз на рік) аналіз сечі, а ще берегти від переохолодження поперек і при найменшому дискомфорті в цій області, а також в області сечовивідних шляхів (з обох сторін) звертатися до уролога. Доктор призначить терапію і розпише дієту з урахуванням супутніх захворювань.
Кислий Олександр Сергійович, лікар уролог Міжнародної Інноваційної Клініки