У 1985 році Баррі Маршал, якого завжди вважали вченим-диваком, захищаючи свою радикальну ідею, що бактерія Helicobacter pylori відіграє важливу роль у виникненні багатьох пептичних виразок, зробив сміливий крок самозаражения. Цим він кинув виклик десятиліттям медичної доктрини, згідно з якою виразки були викликані в першу чергу стресом, гострою їжею і занадто великою кількістю кислоти. Провівши базову ендоскопію і довівши, що слизова його шлунка знаходиться в ідеальному стані, він випив бульйон, що містив культивовані Helicobacter Pylori, сподіваючись, що, можливо, через роки у нього розвинеться виразка.
Він був здивований, коли всього через три дні у нього розвинулася блювота, біль у верхніх відділах живота і печія – ознаки гострого гастриту. При повторній гастроскопії отримали «жахливий», як запевнив лікар-ендоскопіст, гастрит, викликаний бактерією. Таким чином в 1985 році була доведена бактеріальна причина гастриту. Незабаром вчені виявили, що Хелікобактер викликає 9 з 10 випадків гастриту, 8 з 10 випадків виразкової хвороби і асоційований з ризиком раку шлунка.
Завдяки цьому відкриттю (відзначеному Нобелівською Премією) в розвинених країнах були розроблені програми по виявленню Хелікобактер пілорі і його лікуванню. У 2005 році в країнах Західної Європи збудника занесли в «Червону книгу» бактерій. Разом з виявленням хелікобактер і розробкою методики лікування впала і частота народження виразкової хвороби та раку шлунка.
Хелікобактер пілорі: симптоми
- зниження або відсутність апетиту
- почуття нудоти
- неприємний запах з рота
- болі в животі
- відчуття важкості в животі
- метеоризм і запори
- немотивована блювота
- зниження ваги
- порушення травлення
- загострення хронічних хвороб шкіри (атопічний дерматит, вітіліго, псоріаз, розацеа та інш.).
Хелікобактер пілорі: діагностика
Існує кілька способів виявити хелікобактер, але тільки 1 з них має високу діагностичну достовірність:
- Найбільш достовірним методом є аналіз тканин слизової шлунка під час гастроскопії. Під час гастроскопії спеціальним інструментом відкушують маленький шматочок слизової з найбільш зміненої ділянки і наносять відразу на тест систему яка реагує на продукти життєдіяльності бактерії.
- Виявлення антигену бактерії в зразку калу. Проводиться тільки в лабораторії. Використовується для первинної діагностики та після проведення лікування, для підтвердження ерадикації збудника. Чутливість цього тесту перевищує 92%.
- Аналіз крові на антитіла до Хелікобактер пілорі. Проводиться також тільки в лабораторії. Однак цей тест не дає точну інформацію чи є в наявності хвороба саме зараз чи ви хворіли на неї колись, оскільки антитіла можуть виявлятися в крові ще протягом кількох років після початку захворювання.
- Дихальний аміачний тест на Хелікобактер. Це швидке дослідження, результат якого можна отримати вже через 15 хвилин.
Всі методи мають свої за і проти, але ясно одне – у багатьох людей із загостреннями гастриту і виразки не вдалося досягти повного одужання поки ця бактерія була присутня в їхньому організмі. Лікування Хелікобактер комплексне. Курс лікування включає індивідуальний підбір антибіотиків та препаратів, що регулюють кислотність шлункового соку, дієту, певний режим дня. На щастя, стандарти лікування дозволяють скоротити термін ерадикації (видалення) збудника до 14 днів.
Якщо ви страждаєте від сезонних загострень гастриту і виразки, варто задуматися – може виною всьому підступна бактерія?
Коваленко Олександр, лікар сімейної медицини Міжнародної Інноваційної Клініки
Куценко Валентин, лікар-ендоскопіст Міжнародної Інноваційної Клініки