Ниркова коліка – це найбільш сильний біль, який може витримати людина без втрати свідомості. Гострий напад триває від однієї години до чотирьох. Потім він трохи стихає та може триматися ще до 12 години. Тому є кілька причин. По-перше, сечовод маленький і негнучкий, тому він не може розтягнутися, щоб умістити камінь. По-друге, коли камінь потрапляє до сечоводу, сечовод реагує стисканням каменю у спробі видавити його. Ці спазми можуть призвести до сильного болю. По-третє, якщо камінь блокує сечовод, сеча закидається у нирку, викликаючи тиск у нирці.
Що сприяє утворенню каменів у нирках?
Камені в нирках (нефролітіаз або сечокам’яна хвороба) є твердими відкладеннями, що складаються з мінералів і солей, які утворюються всередині нирок.
Дієта, надмірна маса тіла, деякі захворювання, а також певні добавки та ліки є одними з багатьох причин утворення каменів у нирках. Камені в нирках можуть вражати будь-яку частину сечовивідних шляхів – від нирок до сечового міхура. Часто каміння утворюється, коли сеча стає концентрованою, дозволяючи мінералам кристалізуватися і злипатися.
Симптоми сечокам’яної хвороби
Камені в нирках зазвичай ніяк себе не виявляють до тих пір, поки вони не переміщаються всередині нирки або не переходять в один з сечоводів (сечоводи – це трубки, що з’єднують нирки та сечовий міхур).
Якщо нирковий камінь застряг у сечоводі, він може заблокувати відтік сечі, також викликати набряк нирки та спазм сечоводу. Це може бути дуже болісно:
- Сильний, гострий біль у боці та спині, під ребрами
- Біль, який іррадіює в нижню частину живота та пах
- Біль, який приходить хвилями і коливається за інтенсивністю
- Біль чи печіння під час сечовипускання
Також ознаками та симптомами сечокам’яної хвороби можуть бути:
- Рожева, червона або коричнева сеча
- Мутна чи смердюча сеча
- Постійна потреба в сечовипусканні, сечовипускання частіше, ніж зазвичай, або сечовипускання невеликими порціями
- Нудота та блювання
- Лихоманка та озноб (якщо є інфекція)
Біль, викликаний каменем у нирках, може змінюватися – наприклад, переміщатися в інше місце або посилюватися в міру просування каменю сечовивідними шляхами.
Виведення каменів із нирок
Лікування каменів у нирках залежить від розміру, типу та розташування каменю.
Для виведення маленького каміння (піску) може не знадобитися нічого, крім прийому знеболювального та рясного пиття. Споживання більшої кількості води допоможе промити сечовидільну систему, полегшуючи вихід невеликого каменю. Ліки, що розслабляють м’язи сечоводу допомагають каменю вийти швидше та з меншим болем.
Якщо камінь більше 5 мм – виникає необхідність застосування більш інвазивного лікування. Такого розміру камінці занадто великі, щоб пройти через сечовивідні шляхи самостійно, також вони можуть створити і додаткові проблеми, такі як кровотеча, пошкодження нирок або інфекції сечовивідних шляхів.
Дистанційна літотрипсія
Якщо встановлено діагноз сечокам’яна хвороба, а медикаментозна терапія вже неефективна, найбільш доцільно видалити камені сечоводу, сечового міхура і нирок методом екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії.
Метод дистанційної літотрипсії дозволяє практично безболісно дробити камені діаметром до 20 мм у нирках та сечоводі, руйнуючи їх на дрібні шматочки за допомогою звукових хвиль. Потім ці шматочки виходять із організму із сечею. В нашій клініці процедура дроблення проводиться на обладнанні фірми DORNIER. Цей апарат підходить пацієнтам різного віку, маси тіла та з різними фізичними обмеженнями. Процедура триває від 45 до 60 хвилин.
Як знизити ризик утворення каменів у нирках
- Переконайтеся, що ви п’єте достатньо води. Людям з камінням у нирках в анамнезі лікарі зазвичай рекомендують пити достатньо рідини, щоб виділяти близько 2 літрів сечі на добу.
- Якщо ви схильні до утворення каменів, вам варто обмежити вживання продуктів, багатих оксалатами. До них відносяться ревінь, буряк, шпинат, горіхи, чай, шоколад, чорний перець та соєві продукти.
- Обирайте дієту з низьким вмістом солі та тваринного білка. Скоротіть кількість споживаної солі і віддайте перевагу нетваринним джерелам білка, наприклад, бобовим.
- Вживайте продукти багаті кальцієм, але будьте обережні з добавками кальцію. Кальцій у їжі не впливає на ризик утворення каменів у нирках.
Кислий Олександр Сергійович, лікар – уролог Міжнародної Інноваційної Клініки