Смертність від серцево-судинних захворювань у всьому світі стоїть на першому місці і причиною цьому є атеросклероз судин головного мозку. Атеросклероз – це хронічне захворювання, при розвитку якого на стінках судин з’являються холестеринові відкладення (бляшки). Через це стінки судин ущільнюються і втрачають еластичність. Найчастіше на захворювання страждають люди у зрілому віці, але через неправильне харчування, зайву вагу та інші фактори недуга може з’явитися вже в 35-40 років.
Симптоми атеросклерозу:
- біль за грудиною
- задишка
- часті головні болі
- запаморочення
- шум у вухах
- значно знижується працездатність
- з’являється синдром підвищеної стомлюваності, який може призводити до стресу, депресії
- загальне нездужання
- підвищується артеріальний тиск
- погіршення пам’яті
- ноги набрякають, виникає оніміння
- на пізніх стадіях відсутність допомоги призводить до втрати орієнтації в часі, просторі.
Діагностика захворювання:
- загальний аналіз крові на рівень холестерину
- кардіограма
- УЗД серця
- доплерографія судин головного мозку
- МРТ або КТ судин головного мозку.
У більшості випадків обстеження починають з лабораторних аналізів, УЗД та доплерографії.
Можливі ризики пов’язані з атеросклерозом
Найнебезпечніші ускладнення атеросклерозу – це інфаркт міокарда та ішемічний інсульт. З часом бляшка в артерії розривається і утворюється тромб. Тромб перекриває судину повністю і призводить до катастрофи. Якщо пацієнт має погані харчові звички, зайву вагу, мало рухається і регулярно знаходиться під дією стресу, то з імовірністю 80% він стане в результаті інвалідом, не здатним обслуговувати себе самостійно. Також великий відсоток летальних випадків.
Профілактика атеросклерозу
Лікарі рекомендують людям старше 40 років регулярно перевіряти рівень холестерину в крові. Причому контролювати потрібно не тільки загальний холестерин, але й рівень ліпопротеїдів низької щільності – так званий поганий холестерин. Потрібно позбавитися куріння, дотримуватися дієти, підтримувати себе в тонусі за допомогою помірних фізичних навантажень. Дуже важливо налагодити психоемоційний фон, захищати себе від стресів, а якщо це неможливо, то курсами приймати заспокійливі препарати і амінокислоти.
Каменський Євген, лікар-невролог Міжнародної Інноваційної Клініки