Родимки часто виглядають як маленькі темно-коричневі плями і викликані скупченнями пігментованих клітин. Родимки зазвичай з’являються в дитинстві та підлітковому віці. У більшості людей є від 10 до 40 родимок, деякі з яких можуть змінюватися за зовнішнім виглядом або зникнути з часом.
Більшість родимок безпечні. У рідкісних випадках вони стають злоякісними. Спостереження за родимками і іншими пігментними плямами є важливим кроком у виявленні раку шкіри на ранніх стадіях, особливо злоякісної МЕЛАНОМИ.
Опис родимок
Типова родимка – коричнева пляма. Однак родимки можуть бути різних кольорів, форм і розмірів:
Колір і фактура. Родимки можуть бути коричневими, чорними, червоними, синіми або рожевими, кольоровими. Вони можуть бути гладкими, зморшкуватими, плоскими або піднятими. З них може рости волосся.
Розмір. Більшість родимок мають овальну або круглу форму. Родимки зазвичай не більше 6 міліметрів. У рідкісних випадках родимки (вроджені невуси) можуть бути набагато більше, покриваючи широкі області обличчя, тулуба або кінцівок.
Родимки можуть розвиватися де завгодно на вашому тілі, включаючи шкіру голови, пахви, під нігтями і між пальцями рук і ніг. У більшості людей від 10 до 40 родимок. Багато з них розвиваються до 50 років. Родимки можуть змінитися за зовнішнім виглядом або зникнути з часом. Гормональні зміни в підлітковому віці і вагітності можуть привести до того, що родимки стануть темніше і більше.
Незвичайні родимки, які можуть вказувати на Меланому
Це керівництво АКОРД (ABCDE) допоможе вам визначити, чи може родимка або пляма вказувати на меланому або інший рак шкіри
A – асиметрична форма. Одна половина не схожа на іншу.
К – край. Шукайте родимки з нерівними, зубчастими краями.
О – окрас. Шукайте утворення, які змінили колір, мають багатобарвний або неоднорідний колір.
Р – розмір. Зверніть увагу на зростання в родимці більше 6 міліметрів протягом 6-12 місяців.
Д – динаміка. Слідкуйте за родимками, які змінюють розмір, форму, колір або обсяг, особливо якщо родимка частково або повністю стає чорною. Також зверніть увагу, якщо родимка почала кровить, хворіти і свербіти.
Ракові (злоякісні) родимки сильно розрізняються за зовнішнім виглядом. Деякі можуть відображати всі функції, перераховані вище, у інших може бути тільки одна або дві.
Зверніться до лікаря, якщо родимка виглядає незвично, зростає або змінюється, або з’явилася нова незвичайна родимка з швидким зростанням (протягом 6-12 місяців більше 6 мм).
Заболотня Ірина Леонідівна, лікар-дерматолог Міжнародної Інноваційної Клініки