В основному негативний вплив цукрозамінників на здоров’я залежить від безконтрольного прийому його у великій кількості без урахування протипоказань і при наявності супутніх захворювань у пацієнта. Погіршення стану розвивається поступово і іноді пацієнт своє погане самопочуття навіть не пов’язує з прийомом цукрозамінника і не говорить про це своєму лікареві.
Цукрозамінники – це речовини з солодким смаком з групи вуглеводів, які в організмі перетворюються в глюкозу повільніше ніж сахароза. Діляться на натуральні і синтетичні.Цукрозамінники ксиліт, сорбіт, фруктоза мають калорійність і не підходять пацієнтам, які мають ожиріння.
Найчастіша помилка пацієнтів вважати, що якщо продукт для діабетиків, містить фруктозу то його можна вживати в необмеженій кількості. Фруктоза – це той же цукор, тільки фруктовий, міститься в меді і фруктах. Насправді фруктозу можна застосовувати тільки при діабеті легкого ступеня тяжкості без ожиріння в кількості не більше 30гp на добу.Перевищуючи рекомендовану дозу, отримуємо стійке підвищення цукру в крові (на днях був дзвінок від пацієнтки з цукром натщесерце 15ммоль/л. Таблетки перестали їй допомагати і вона просила їх замінити, а як виявилося в перебігу 2-х тижнів вона приймає на добу 90rp фруктози).
Норма споживання ксиліту і сорбіту не більше 20 гр в добу, причому протягом дня треба цю норму розділити на три прийоми. У разі передозування виникає здуття живота. Ксиліт не можна приймати при будь-якої патології шлунково-кишкового тракту.
Аспартам не більше 5-ти таблеток на добу і він протипоказаний при фенілкетонурії.
Сахарин не більше трьох таблеток на добу і його категорично не можна вживати при будь-яких захворюваннях печінки і нирок (був випадок, що чоловік приймав на добу 22 таблетки і не вважав за потрібне про це сказати лікарю, так як вважав це за нормальне).
При серцево-судинних захворюваннях не можна ацесульфам.
В організмі людини ендокринна система пов’язана з нервовою, і при прийомі цукрозамінників з смакових рецепторів язика йде збудливий сигнал в мозок про прийом вуглеводів, що може сприяти збільшенню апетиту і збільшення споживання їжі і, як наслідок, набір ваги.Певні види цукрозамінників дозволені не в усіх країнах, а згідно даних досліджень італійських лікарів ризик будь-яких ракових захворювань при прийомі цукрозамінників зростає в два рази.
Я б, звичайно, порекомендувала пацієнтам відмовитися повністю від цукрозамінників, краще дозволити собі іноді шматочок чорного шоколаду. Але якщо пацієнт ласун і відмовитися не може, тоді з усіх цукрозамінників краще застосовувати найбезпечніший на сьогодні це стевія.
Беспята Ольга Павлівна, лікар – ендокринолог Міжнародної Інноваційної Клініки