Досить часто чую від своїх пацієнток: “я їм небагато і навіть постійно відчуваю почуття голоду”, або “практикую голодування, ходжу багато пішки і в тренажерний зал цілих 3 місяці”, так чому вага не рухається і навіть зростає?
Розглянемо причини, за якими важко знизити вагу
На першому місці стоїть переїдання внаслідок простої звички або сімейних традіцій. Цей феномен пацієнти частіше називають просто – у мене спадковість така! Що ж робити, як боротися з цією спадковістю або не в ній таки справа?
- Все дуже просто: прибрати з вільного доступу шкідливі продукти, навряд чи хтось о 6-тій ранку піде до магазину за печивом до чаю, а ось якщо воно попалося на очі ще й не одне, то все – прощавай, печиво. Заручитися підтримкою всіх членів сім’ї: якщо дружина буде з тугою жувати лист салату, а чоловік поруч смажену картопельку, то зрив тут гарантований. І припинити дивитися телевізор, лазити в телефоні і навіть читати книгу під час їжі.
- Якщо в сім’ї є дитина з зайвою вагою, то режим правильного харчування не повинен бути нав’язаний домовленостями або погрозами (таке теж буває), а показаний особистим прикладом батьків. Не застосовувати солодощі, як спосіб нагороди!
- Ведення щоденника харчування: він саме дисциплінує, контролює переїдання і часто виявляє у пацієнтів які “і так нічого не їдять”, то що вони не їдять (наприклад піцу на вечерю).
Їм тому, що постійно хочу їсти або ж лікарю, дайте пігулку від почуття голоду. Причина такого стану в довгих проміжках між прийомами їжі, відсутністю перекусів або солодкі перекушування, коли цукор швидко надходить у кров і на нього виробляється інсулін, розвивається інсулінорезистентність.
- Що робити? – не можна голодувати! Їжа повинна бути збалансована за вмістом білків, жирів, вуглеводів, мікроелементів і вітамінів. І особливо треба запам’ятати, що чарівної пігулки не існує!
Стрес – це ще одна з причин переїдання! Навряд чи в сучасному світі знайдеться людина, яка з ним не стикалася: безсоння, слабкість, відчуття серцебиття, тривоги.
- Що робити? Прибрати стимулюючі напої кави, міцний чай, енергетики. Можна пити заспокійливі чаї на травах, налагодити режим сну, перед сном гуляти.
Часто заважає знизити вагу банальна відсутність мотивації. “У мене її немає, а яка вона повинна бути?!” – нещодавно мене ошелешив цим питанням чоловік, який хотів схуднути. А дійсно, яка вона? Думаю вона у всіх різна, але вона повинна бути! Немає мотивації – немає зниження ваги.
Ендокринні причини підвищення ваги становить всього 5% від всіх причин. Це гіпофункція щитовидної залози, підвищення пролактину, порушення в роботі надниркових залоз, цукровий діабет. Що робити, вам підкаже лікар ендокринолог після повного дообстеження.
Хочете знати чи в порядку Ваша щитовидна залоза? Пройти тест….
Кілька простих правил, які допоможуть знизити вагу
- Рухатися маленькими кроками до мети по зниженню ваги: прибрати з раціону спочатку білий хліб, а потім зменшити споживання і чорного, можна замінити тонким лавашем
- М’ясо не жирне, переважно птах 2-3 рази в тиждень. Риба морська раз на тиждень
- Яйця можна 1-2 рази на тиждень
- Можна молочні продукти не жирні, але і не знежирені повністю і без солодких добавок
- Можна каші: гречану, булгур, пшеничну, перлову, вівсянку, нут, киноа, горохову, сочевицю і квасолю. Не можна: манну, кукурудзяну і рисову каші. Картопля тільки в борщі або супі
- Ні – продуктам з консерви і напівфабрикатів
- Неможна сахар (солодка вода, компоти, магазинні соки, цукерки, борошняні вироби). Можна цукрозамінник – стевія, але не фруктоза
- Для перекусу годяться сухофрукти, горіхи в невеликій кількості
- Солодкі фрукти обмежити кількість: наприклад яблуко 1-2 в день
- Овочі: капуста, редис, огірок, томат – можна без обмеження
- Додати в раціон клітковину або аптечні висівки
Беспята Ольга Павлівна, лікар-ендокринолог, лікар-терапевт Міжнародної Інноваційної Клініки
У Вас діабет? Чи можна приймати сахарозамінники? Думка ендокринолога…..
З`явився біль у грудях. Чи варто панікувати? Читати далі…
Проблеми зі спиной та суглобами – не обмежуйте свій рух через біль! Читати далі….